Milí kamaráti!

Aj vám sa v období, keď sme sa mohli slobodne pohybovať bez rúšok, stávalo, že sa vám nechcelo ísť do kostola? Museli ste zanechať hru či pozeranie televízora. V súčasnosti sa kostoly zatvorili a sväté omše či prechádzka do kostola nám veľmi chýbajú.

Veríme, že postupom času nám bude dopriate znovu prísť a pokľaknúť pred dobrotivým Bohom v Oltárnej sviatosti. Tešíme sa i na návštevu príbuzných, kamarátov, otvorenie škôl – čuduj sa svete.

Našu radosť a vďačnosť z opätovnej možnosti navštíviť chrám môžeme prejaviť aj dôstojným správaním. Veď etiketa, čiže slušné správanie, má svoje miesto aj v kostole. Základom nášho dôstojného správania by mali byť tieto body:

֍Na svätú omšu treba prísť včas, aby sme nevyrušovali ostatných.

֍Máme mať vhodné oblečenie. Dievčatá by nemali nosiť tričká na ramienkach, hlboké výstrihy a krátke sukne. Chlapci by nemali chodiť v tielkach a krátkych nohaviciach. Chlapci by si mali dať dole čiapku, bábätká nemusia. Slnečné okuliare na očiach sú v kostole nevhodné, iba ak má niekto zdravotné problémy a okuliare musí mať.

֍Zbytočne sa neobzerám a nesledujem, kto príde do kostola, čo má oblečené a kam si sadne. Ak zbadám v kostole kamaráta, nezačnem vyskakovať a kývať. Môžem ho pozdraviť kývnutím hlavy a úsmevom. V kostole sa zbytočne s kamarátom nerozprávam, je na to čas po svätej omši.

֍Pred vstupom do kostola si vypneme mobilný telefón.  V kostole netelefonujeme, nepíšeme SMS a už vôbec sa nehráme hry na mobile.

֍Ak sedíme v lavici a príde niekto starší, uvoľníme mu miesto. V kostole si nevykladám nohy na lavicu ani na sedadlo a ruky nemám vo vreckách, pri modlitbe ich zložím k sebe. Tašky uložím na miesto, kde nebudú prekážať v prechádzaní. Mokrý dáždnik odložím mimo lavice, aby nebolo mokré sedadlo alebo kľačadlo. V kostole sa v nijakom prípade nevyzúvam, ani keby mi bolo teplo, alebo by ma tlačili topánky.

֍Počas svätej omše nežujem žuvačku, nekonzumujem. Výnimočne sa môžem napiť čistej vody, ak je veľmi teplo.

֍Pri znaku pokoja za normálnych okolností (nie pri zavedených opatreniach na ochranu pred COVID-19) si podávame ruky krátky stiskom a pozeráme sa pritom do očí.  Bolo by veľmi neslušné, ak by sme podanú ruku odmietli, alebo sa tomu druhému nejako vysmievali, či spolu vtipkovali. Pri podávaní rúk si dáme dolu rukavice.

֍Ak idem na sväté prijímanie, postavím sa do radu, nepredbieham sa, netlačím sa, dodržiavam odstup.

֍V kostole sú na laviciach položené modlitebné knižky alebo predtlačené nejaké modlitby. Nemáme si ich brať domov. Ak máme o niečo záujem, môžeme sa spýtať kostolníka alebo kňaza. Ak si vezmete časopis, nezabudnite zaň zaplatiť do priloženej pokladničky.

֍Zo svätej omše odchádzame až potom, keď kňaz s miništrantmi odíde.

Aby sme neostali len pri tom, čo nesmieme, nabudúce si napíšeme o úkonoch a gestách, ktoré majú zachovávať s rovnakou úctou všetci účastníci liturgického zhromaždenia.

Spracované podľa: www.kormidlo.sk – článok Kataríny Glajšekovej pripravený v spolupráci s časopisom Rebrík

O autorovi

admin