Zima. Zasnežená krajina a chladné dni. Prichádza s  Vianocami. Vianočné sviatky sú plné darčekov, rodinných tradícií, tepla domova a spoločne strávených chvíľ. Zdobíme si svoje príbytky a pečieme voňavé sladké koláče. Pri tom sa veľa smejeme a rozprávame, a tak prehlbujeme svoje vzťahy s blízkymi. Možno to nie je všade presne takto, ale nemali by sme zabúdať prejaviť lásku a štedrosť k druhým.

Aj vám sa už stali na Vianoce nevysvetliteľné veci? Tento čas je ako stvorený pre magické momenty. U nás je takým práve štedrá večera. Počas jedného Štedrého večera sa nám čosi magické stalo. Hneď, ako nás privolal zvonček, nadšení sme sa rozbehli k slávnostne prestretému stolu. Rozžiarený stromček stál ako vždy neďaleko neho. Spod stromčeka svietilo svetielko z betlehema, tak, ako už niekoľko dní predtým. Všetky tie svetielka nás oslepovali. Nič zvláštne sme si nevšimli. Každú chvíľu sme sa pozerali, či pod stromčekom nie sú nejaké darčeky. Až po hodnej chvíli sa mi zazdalo, že za malým betlehemom sa čosi zablyšťalo. Ukázala som tým smerom. Môj brat sa tiež obzrel za mojím ukazovákom. Obaja sme zajasali. Bolo tam plno darčekov! Zjavili sa celkom odrazu! Nechápali sme, ako sa to mohlo stať, veď sme predsa všetci sedeli pri stole a na stromček sme dobre videli. Na rodičov som sa zadívala s otázkou v očiach, ale v tej chvíli sa mi zdali tiež veľmi prekvapení. Bol to taký malý zázrak! Tento magický moment si nevieme dodnes vysvetliť.

Aj teraz, keď sa nad tým zamýšľam, stále to neviem pochopiť. Ako? Vo filmoch a rozprávkach sú na to vymyslené špeciálne efekty. Keď sa na ten magický okamih pýtam rodičov, stále sa len potmehúdsky pousmejú. Zázraky sa predsa nedajú vysvetliť. Ale ak v nich veríme, dejú sa. A to nielen na Štedrý deň. Zázrak sa môže udiať aj v hociktorý iný deň v roku. Pre niekoho môžu byť malým zázrakom aj kúzelnícke kúzla v cirkuse, kúpanie sa v mori, alebo dúha na oblohe. Všetko z toho sa, samozrejme, dá logicky vysvetliť. Ale malé dieťa ešte nevie pochopiť, ako vzniká dúha, že more nie je všade na svete, alebo že kúzelnícky trik sa dá nacvičiť. Zázraky môžu byť spôsobené vlastným úsilím, láskavosťou iných, alebo obyčajnými prírodnými a fyzikálnymi úkazmi. Aj ten môj vianočný má určite svoje vysvetlenie. Ale vďaka nemu stále verím na zázraky. Neznamená to, že sa každý rok budem pokúšať „chytiť Ježiška pri čine“, pretože on v pravej chvíli príde. 

 

Bianka Lazniová

O autorovi

Pokoj a dobro