Prichádzajú Vianoce. Ani sme sa nenazdali, prešiel ďalší rok a sú opäť tu. Sviatky lásky a pokoja. V posledných mesiacoch sa mi zdá, že láska a pokoj sa akosi vytrácajú z našich životov.

Každý z nás žije vo vlastnom uzavretom svete, kde beží stále ten istý maratón a snaží sa predbehnúť samého seba. Človeka by sme mohli prirovnať k škrečkovi v kolese. Aj on sa bezcieľne deň čo deň náhli za niečím, čo ani nepozná, súperí sám so sebou a nehľadí na to, čo sa okolo neho deje. Len uteká. Aj človek v dnešnej dobe preteká sám so sebou v kolese života so zámienkou byť lepším, nevnímajúc svoje okolie. V behu za šťastím, lepšou kariérou, lepším životom stráca skutočné šťastie ukryté v maličkostiach všedných dní, vzďaľuje sa svojej rodine a v konečnom dôsledku namiesto dosiahnutia lepšieho života o neho prichádza. V bezcieľnom behu zabúdame na význam pominuteľnosti. Ženieme sa niekam a neuvedomujeme si, že každým dňom strácame čas, ktorý môže byť naozaj užitočný a prichádzame o momenty pravého šťastia.
Pominuteľnosť. Priemerný človek na Slovensku sa dožíva približne 75 rokov. Keď teraz doma sedíte a čítate tento článok, koľko máte rokov? 30? 40? 50? Či už ste mladší, alebo starší, pointa pominuteľnosti je rovnaká. Povedzme, že máte 45 rokov. Do 75 máte ešte veľa času, však? A čo ak nie? Čo ak 30 rokov, ktoré vám v priemere ostávajú, si ani nevšimnete? Sadnúť si k štedrovečernému stolu počas Vianoc so svojou najbližšou rodinou si môžete už len 30-krát, príchod nového roka so svojimi blízkymi a rozžiarenú nočnú oblohu novoročným ohňostrojom uvidíte už len 30-krát. A vtedy si človek uvedomí, že 75 nie je až tak ďaleko, že svojím náhlením stráca viac, než sa nazdával.
Počas sviatkov nezabúdajte práve na túto pominuteľnosť. Na to, že okolo vás sú ľudia, ktorým na vás záleží a že sa vaše možnosti sedieť s nimi pri jednom stole počas štedrej večere krátia. Neuviaznite vo vlastnom uponáhľanom svete, kde sa budete bezcieľne hnať za ilúziou šťastia a lepšieho života. Pamätajte na počet možností, ktoré vám ostávajú. Znížte o malý kúsok svoje nároky, naučte sa vnímať pozorne krásu tohto sveta a čerpajte z nej pokoj aj počas sviatkov. Nezabudnite (nielen počas sviatkov) rozdávať lásku. Nemusíte robiť radikálne kroky, nemusíte prispieť celým majetkom na charitu a ani sa všetkého vzdať. Úplne postačí, keď sa cestou po meste počas vianočných nákupov namiesto pozerania do telefónu usmejete na niekoho oproti vám, alebo popri vianočnom upratovaní skúsite vytriediť veci, ktoré už nepotrebujete a venujete ich niekomu, komu pomôžu.
Láska nepotrebuje veľké gestá, ale malé činy prameniace z veľkého srdca. Načerpajte preto počas sviatkov veľa lásky a nezabúdajte na pokoj. Užite si čas strávený v kruhu najbližších. Zamilujte sa do vianočných kolied. Užite si hlasnú hudbu detského smiechu a čaro vŕzgajúceho snehu pod nohami. Pozorujte za oknom z pohodlia domova s teplým čajom v ruke tancujúce veselé vločky na oblohe. Spomaľte a užite si čaro pokoja a krásu zasneženej prírody so svojimi najbližšími. Prichádza čas, ktorý sa už nikdy viac nemusí zopakovať, preto ho využite naplno a nepremrhajte ho pozeraním sa do telefónu.

Klára Lačná, Teplička

O autorovi

Pokoj a dobro