Ilustroval Sergio Martinez

Predstavte si život vo svete, kde za svoj vzhľad a talent môžete dostať nálepky priamo na telo. Ak sa druhým páčite, dostanete žiarivé hviezdičky. Ale ak sa vám niečo nepodarí, nevyzeráte dokonalo, alebo sa strápnite, pribudne na vás čierna bodka.

Presne taký svet vytvoril Max Lucado vo svojej knihe Si výnimočný určenej pre detských čitateľov. Rezbár Eli v ňom vytvára rôznorodé osobnosti, drevenáčikov. Niektorí sú vysokí, iní nízki, ďalší majú talent na šport a niektorí zase ošúchané telíčko, alebo bojujú so zábudlivosťou. Podľa toho, kto ako navonok pôsobí, si navzájom udeľujú hviezdy alebo čierne bodky. Niektorí majú veľa hviezd a sú na seba pyšní. A tí, ktorí pripomínajú kvôli čiernym bodkám stobodkové lienky, sa radšej vyhýbajú iným dreveným osôbkam, pretože majú strach z ďalšieho onálepkovania. Jedným z takýchto hrdinov je Gašpar, ktorý kvôli počtu čiernych bodiek chodí radšej bočnými uličkami.

„Drevenáčikovia robili celé dni jednu vec: dávali si nálepky.“

Autor zrkadlí neprikrášlený obraz našej spoločnosti pomocou metafory, ktorú jednoducho pochopia aj mladšie deti. Keď na scénu prichádza Lucia, na ktorej žiadne nálepky nedržia, podnieti to detskú zvedavosť. Zvyšné strany sú už napínavým hľadaním vysvetlenia tohto nezvyčajného javu, v ktorom zohráva najdôležitejšiu úlohu samotný stvoriteľ drevenáčikov.

„Máš veľa nálepiek. Nateraz však stačí, ak budeš za mnou každý deň chodiť a dovolíš mi, aby som ti pripomínal, ako veľmi mi na tebe záleží.“

Kniha je písaná jednoduchým jazykom a príbeh je pútavý aj pre deti v predškolskom veku. Vďaka ilustráciám jednotlivé postavy ožívajú a takmer každá strana môže byť využitá na diskusiu o abstraktnejších pojmoch. Aj preto sa táto kniha stala súčasťou biblických stretnutí kresťanských detí, na ktorých mladšie deti rozoberajú jednotlivé myšlienky a hľadajú ich analógiu vo svete okolo seba. Na približne tridsiatich stranách sa tak pred očami detí odohráva dôležitá životná lekcia – si výnimočný, rovnako ako každý človek, ktorého stretneš.

O autorovi

Zuzana Klučárová