Milí čitatelia!

Skončil sa druhý školský rok s pandemickými obmedzeniami. Počas tohto obdobia si žiaci, ich rodičia a tiež učitelia zažili veľa náročných, ale aj vtipných či prekvapivých situácií. Jednou z nich je aj skúsenosť s rúškami.

V septembri nastúpili do školy noví žiaci. Ich tváre učitelia spoznávali kvôli rúškam prevažne len podľa očí. A v júni, keď sme si už mohli za určitých okolností dať rúška dole, tak mnohých žiakov nemohli ich učitelia spoznať. Celý rok sme si vytvárali vlastné predstavy, ako vyzerajú tváre iných pod rúškami. A odhalenie prinieslo pocit prekvapenia, neznáma, ba priam akejsi zrady – veď to predsa nie je on/ona, takto som si ho/ju nepredstavoval. Nastalo aj rozčarovanie… A to len preto, lebo sme sa rúškom chránili pred vírusom.

Ak by sme si túto situáciu preniesli do duchovnej roviny, tak by sme mohli metaforicky povedať, že každý z nás nosí celý život akési pomyselné rúško na duši. Boh si nás takto chráni pred svetom. A my si o iných ľuďoch vytvárame svoju predstavu, akí sú. Na základe ich prejavov – v slovách, skutkoch, mimike i gestikulácii, na základe ich úspechov či životných pádov. Avšak my vidíme len ten kúsok „nezahalenej duše“, ktorá sa prejaví navonok. Preto ľahko skĺzneme do vynášania súdov, akí ľudia podľa nás sú. Celú dušu „bez rúška“ vidí len jej Stvoriteľ. A keď raz pri osobnom súde tie „rúška z duše“ zložíme, zaiste ostaneme prekvapení, ako sme sa mnohokrát mýlili.

Skúsme si z tohto obrazu zobrať v tejto pandemickej dobe ponaučenie. Zakaždým, keď uvidíme človeka s rúškom na tvári, nech nám to pripomenie, že takto je našim ušiam a očiam zahalená aj jeho duša, a preto nám neprináleží súdiť ho. Lebo človeka v jeho plnosti vidí len Boh.

Požehnané leto za celú redakciu praje

Monika Hodnická, šéfredaktorka

 

Milí čitatelia!

Teší nás, že sa nám po niekoľkých rokoch opäť podarilo naštartovať našu webovú stránku. Prvýkrát získal náš časopis doménu na internete v roku 2003. Po dlhšej dobe vám chceme opäť prinášať naše PaDko aj vo virtuálnom svete. Okrem aktuálneho čísla tam nájdete celý archív PaD od marca 1999. Našou ambíciou je uverejňovať texty a fotky, ktoré sa nezmestia do časopisu. Stránku sa podujal nezištne spravovať Pali Zmuda, ktorému vopred ďakujeme a prajeme veľa tvorivosti.

Vitajte aj na www.pokojadobro.sk

O autorovi

Monika Hodnická