Prekvapil si už niekoho narodeninovou oslavou? Nech je už odpoveď akákoľvek, vieš si to predstaviť. Je potrebné zariadiť zopár vecí ako sú pozvánky, výzdoba, pohostenie a darček. No predstav si, že hostia prídu, jedlo je excelentné a darček topkový. Ale jediný, koho to zaujíma, je ten kamoš, ktorý má narodky. Iní sa starajú, aby na stole nič nechýbalo, ďalší, či sú stále dobre nahodení, alebo či v reprákoch neznejú odrhovačky. Hoci zvonku to vyzerá, že „to tu žije“, atmosféra je na bode „skapal pes“. Konverzácia ustáva a nikto sa skutočne nebaví. Kde sa stala chyba? Všetko je pripravené. Okrem nášho vnútorného nastavenia.

Napadá mi však ešte jedna otázka. Ako prežívaš Vianoce? Je to pre teba hektický čas, pri ktorom tŕpneš, aby si sa nepohádal s polovicou rodiny? Alebo si dáš toľko sladkého, že „od 1. januára začínam cvičiť“? Alebo si sklamaný, že namiesto notebooku ťa pod stromčekom čakali ponožky? Kde sa stala chyba? Prečo nám uniká hĺbka Vianoc?

Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná príprava. Toho „vonkajšieho“ chystania máme na sviatky plné zuby. Už od polovice októbra nám obchodné domy ponúkajú čokoládových Santov, salónky a medovníky. Po Dušičkách nám Youtube začne vyhadzovať „Last Christmas“ a začiatkom Adventu nám známe osobnosti prajú „krásne a veselé“. 25. decembra to všetko zázračne skončí a my zbierame už iba zvyšky predchádzajúcej atmosféry. Hoci pre nás kresťanov tento vzácny čas práve začína.

Hovorí sa, že prežiješ také Vianoce, aký si mal Advent. Tak prečo nezainvestovať do tých štyroch týždňov? Nie je to veľa. Chystáme sa na narodeninovú oslavu kohosi, kto tu bol dávno pred nami a stále nás sprevádza. Pozýva nás na svoju narodeninovú párty a je len na nás, ako sa na ňu pripravíme.

Možno si zvykneš dávať nejaké predsavzatie. Nebudem jesť sladkosti, pozerať seriály, odvrávať… Jednoduchšie sa odoláva pokušeniam, o ktorých vieme, že sú zlé, ako zrieka vecí, ktoré sú vo svojej podstate dobré a robia nám radosť. Ponúkam ti zopár tipov pre tvoj adventný čas. 

Čo môžem DAŤ:

 • Zrieknem sa sladkostí, ktoré potom darujem niekomu, kto nemá toľko možností.
 • Stanovím si presný čas, ktorý strávim na sociálnych sieťach (keď vieš, že denne takto zabiješ pár hodín, dovoliť si len 30 minút ti pomôže zamerať sa na to, čo má hodnotu).
 • Len 1 časť seriálu, či 1 video denne.
 • Nebudem počúvať svojich obľúbených svetských interpretov (ani vianočné piesne).
 • Vstávať na prvý budík.

Čo môžem priDAŤ:

 • Denne venujem aspoň 15 minút aktívnemu cvičeniu.
 • Počas Adventu vstávať o 5:00, alebo 5:15 a čas venovať modlitbe a pokojnému naštartovaniu sa do nového dňa.
 • Pomáhať denne 30 minút s domácimi prácami.
 • Vyhradiť si čas na čítanie Svätého písma.
 • Pomodliť sa denne desiatok ruženca.
 • Počúvať iba hudbu, ktorá ťa posúva bližšie k Bohu.

… a ty už sám vieš, v čom sa potrebuješ posunúť. Nezabudni do svojich predsavzatí pozývať Ježiša. Často nie sme dosť silní, aby sme sa odpútali od pokušení. A tiež uvedomenie si našej slabosti nám pomáha vnímať jeho veľkosť. Prajem ti požehnaný adventný čas. Nech sa na Vianoce v tvojom srdci zrodí niečo nové.

O autorovi

Mária Reinerová