eRkári z Markušoviec si aj tento rok pripravili letný tábor, ktorý sa uskutočnil v termíne od 19. do 24. júla v pastoračnom centre Carmagnola v Liptovskej Štiavnici. Zúčastnilo sa na ňom 35 detí z našej farnosti a okolia, spolu s 10 animátormi a kuchárom.

Hlavnou témou tábora bolo Cestovanie v čase. V pondelok sme spoločne dorazili a spoznali cestovateľa v čase, ktorý sa dostal do našej doby z budúcnosti, lebo sa mu pokazil stroj času. Chýbali na ňom súčiastky, ktoré predstavovali rôzne hodnoty, ktoré ľudia z budúcnosti stratili. My sme mu ich pomáhali nachádzať.

Spoločne sme sa presunuli k neandertálcom. Tam sme objavovali hodnotu spolupráce pomocou rôznych úloh. Po nich nasledovala hra, kde si každá skupina musela postaviť z jaskyne palác. Víťazi získali šťastnú kostičku. Po večeri a výrobe schránok sme sa presunuli v čase do roku 1989.

Ráno sme sa tajne pomodlili po izbách a zobudili sa do pionierskeho tábora. Mali sme rozcvičku i raňajky v štýle „retro“, nacvičovali sme spartakiádu, získavali bony a poobede sme sa oboznamovali so životom v komunizme. Rovnako sme mali svätú omšu s naším pánom kaplánom Romanom Sanigom. Následne deti spracovali svoje požiadavky na ukončenie režimu a spoločne „donútili“ komunizmus padnúť. Získali sme „dar slobody“. Večer sme sa presunuli do čias Abraháma Lincolna, kde sme sa snažili vyslobodiť spod otroctva a získali dar odvahy.

Ráno sme sa zobudili do pirátskych čias, nadobudli sme spoločne bohatstvo a na záver bola hromadná oblievačka. Spoznávali sme hodnotu priateľstva. Poobedím nás sprevádzala Kleopatra, absolvovali sme egyptské stanovištia a rovnako Escape room. Objavovali sme hodnotu vytrvalosti. Večerným programom nás sprevádzali Juniorka a Marcelka a spolu sme sa zasmiali.

Ráno sme sa presunuli do staroveku. Smutný kráľ a kráľovná nás vyslali získať poklad radosti. Spoločne sme ho teda išli hľadať na Čebraď a hrad Likava, kde sme ho aj našli. Večer sa niesol v duchu spoločenských hier a hry o tróny.

V piatok ráno sme sa prebudili do čias Pána Ježiša. Cez postavy ako Ján Krstiteľ, rybár, slepec, sme sa dozvedali, kadiaľ chodil a čo robil. Spoločne sme si tieto udalosti priblížili. Poobede sme zberali hrdličky a holúbky rozhnevanému kupcovi. Pred večerou sme sa zúčastnili na svätej omši, kde sme objavili dar viery. Večer sme sa rozlúčili s naším cestovateľom v čase, ktorý získal všetky chýbajúce súčiastky, a teda sa mohol vrátiť do svojej doby. Rovnako sme mali rozlúčkový večer a tábor zakončili párty a scénkami, ktoré si pre nás deti pripravili.

V sobotu ráno nás čakala spätná väzba, balenie, upratovanie a cesta domov.

Sme veľmi vďační za to, že sme mohli tábor zrealizovať a veríme, že si každý z nás odnáša kopec zážitkov a nových priateľstiev. Tešíme sa na budúci rok.

Za eRkárov v Markušovciach Mária Reinerová

O autorovi

Mária Reinerová