Kamaráti, mnohí z nás nemáme radi tmu. Keď je úplná tma v noci, ani nevieme trafiť do druhej izby. Aspoň keď svieti pouličná lampa, je trochu svetielka a hneď je to ľahšie.

Teraz v lete sú dlhšie dni, chodievame neskôr spať, užívame si teplo a máme radi letné večery. Leto sa tiež spája s dovolenkami, výletmi, stretneme veľa ľudí, nájdeme si nových kamarátov. Vo Svätom písme sa píše, že my kresťania máme byť svetlom sveta. Áno, presne takým, ako je slnko pre našu zem, ako sú teplé, svetlé letné dni.

Tiež si spievame v pesničke: „Moje malé svetielko chcem, aby svietilo.“ Niekedy by stačilo, aby sme boli ako tá pouličná lampa, ktorá keď svieti v noci do našej izby, lepšie vidíme a trafíme do vedľajšej izby. Je veľa spôsobov, ako môžeme svietiť iným, možno i kamarátom, ktorí Boha nepoznajú.

Aké svetielka v nás môžu zažiariť? Ponúkame letné tipy:

  • Svetielko radosti – úsmev na tvári a dobrá nálada.
  • Svetielko odpustenia – dokážem rýchlo odpustiť a vrátiť sa k hre.
  • Svetielko pomoci – ak sa niekto trápi s vykonaním nejakej úlohy, pomôžem mu, alebo pomôžem i starším pri práci.
  • Svetielko dobrého nápadu – keď vidím kamošov hnevať sa, alebo ohovárať iných, dokážem ich pozvať k inej hre, poviem im, aby už nechali problémy a pomôžem im prestať so zlým správaním.
  • Svetielko povzbudenia – ak vidím niekoho s trápením, opýtam sa ho na problém, vypočujem si ho a povzbudím milým slovom.
  • Svetielko modlitby – pomodlím sa a poďakujem Bohu za všetky dobrodenia, tiež ho poprosím za niekoho, kto má ťažkosti.
  • Svetielko svedectva – moje slová o Bohu a vzťahu s ním môžu zaujať iných, preto sa nebudem hanbiť a dokážem sa rozprávať na túto tému.

Určite je veľa svetielok vo vašom vnútri, ktoré dokážete počas prázdnin zapáliť. Bolo by pekné, keby ste nám o nejakom vašom napísali alebo nakresli, radi by sme váš príspevok uverejnili.

ÚLOHA PRE VÁS

Sviece na obrázku si môžete vyfarbiť a do každej napísať, aké svetielko sa vám podarilo počas prázdnin zasvietiť pre iných. Ak máte sviec na obrázku málo, pokojne si vytvorte vlastný obrázok.

pre deti – na stiahnutie

O autorovi

Adriana Lazorová