Ako často hovoríme: „Do konca roka chcem stihnúť…“ Posledný decembrový deň sa stáva termínom, ktorý je spojený s veľkými očakávaniami, čo všetko by sa nám malo podariť zvládnuť a uzavrieť. Okrem vlastných predstáv k tomu pridávame aj tlaky okolia a nadriadených.

 

V reálnom svete sa nám však mnoho vecí do konca roka splniť nepodarí. Preto sa už v polovici decembra môže objaviť panika a mrzutosť, často nasledovaná chaotickou a vyčerpávajúcou snahou dobehnúť zameškané. Výskumy psychológov nám ponúkajú niekoľko tipov, ako prežiť záver roka láskavo k sebe i k ostatným a nájsť v rušnej sviatočnej sezóne pokoj.

 

Termíny sú len čísla

Opýtajte sa sami seba – je tento termín reálny? Ak sa niečo nestane do 31. decembra, nepodarí sa to už nikdy? A povedie to k niečomu hroznému? Pokiaľ ste na konci roka sklamaní, pretože sa vám nepodarilo splniť novoročné predsavzatia, môžete vyskúšať krátkodobejšie plánovanie a ciele si vytvárať každý mesiac. Čím viac času máme na dokončenie, tým dlhšie sa rôznym úlohám a cieľom venujeme. Vyhnite sa preto tlaku dokončovať veci počas pár posledných dní v roku a rozložte si ich do viacerých mesiacov.

 

Pozor na Zeigarnikovej efekt 

Úlohy, ktoré boli prerušené, alebo nedokončené, si pamätáme lepšie ako tie, ktoré boli dokončené a uzavreté. V kontexte záveru roka to znamená, že je jednoduchšie vnímať to, čo so nám nepodarilo splniť, namiesto vnímania mnohých vecí, ktoré sme zvládli a dokončili. Je to tak preto, že náš mozog neustále potrebuje uvoľňovať svoju kapacitu a voliť si priority. Ak je niečo hotové, zabúdame na to, aby bolo viac kapacity našej mysle k dispozícii na ďalšiu prácu. Ľudská pamäť má však aj zázračnú funkciu – rozpamätávanie sa. Stačí si vziať pero, papier, kalendár, alebo prezrieť fotografie v mobilnom telefóne a určite si spomenieme na mnoho udalostí, úloh a splnených predsavzatí a cieľov. 

Myseľ sa s nami zahráva aj zdôrazňovaním negatívnych okolností. Pri vývoji ľudstva bolo vždy dôležitejšie všímať si nebezpečenstvo a problémy, ktorým je potrebné čeliť, alebo sa vyhýbať. V priebehu tisícročí sa síce zmenili životné podmienky, ale vnímanie a myslenie je stále zamerané skôr na negatívne okolnosti, s ktorými sa potrebujeme vysporiadať a nie na pozitívne okolnosti, z ktorých by sme mohli mať radosť. Aj v tomto prípade je nápomocné spísať si všetky dobré veci končiaceho sa roka. 

 

Menej porovnávania a viac vďačnosti

Posledný mesiac v roku je naplnený stretnutiami. Ľudia chcú vedieť, čo je vo vašom živote nové a chcú sa pochváliť vlastnými úspechmi. Preto je jednoduché porovnávať sa na návšteve alebo na sociálnych sieťach a začať cítiť nespokojnosť so svojím životom. Pomôže dopredu sa pripraviť a vybrať si niekoľko udalostí – pozitívnych, ale aj negatívnych, o ktorých budete hovoriť. 

Výskumy pravidelne ukazujú, že vďačnosť má významné benefity pre naše fyzické zdravie, emocionálnu pohodu a kvalitu našich vzťahov. Koniec roka je skvelým časom na rozvíjanie vďačnosti za všetko, čo vo svojom živote máme – od možnosti zhlboka sa nadýchnuť, cez svoje telo a myseľ, strechu nad hlavou, jedlo na tanieri a všetkých blízkych ľudí, ktorí nás obklopujú. A nezabúdajte – koniec jedného roka znamená začiatok ďalšieho.

 

Zuzana Klučárová, psychologička

O autorovi

Zuzana Klučárová